Обдарованих українських студентів зобов’язали повернути стипендії державі

Новини освіти в Україні

Заявлене міністерством освіти України підвищення президентських стипендій для призерів міжнародних і всеукраїнських олімпіад обернулося тим, що частина обдарованих студентів залишилася взагалі без будь-яких стипендій. Президентських стипендій їм не виплатили, а звичайні академічні зобов'язали повернути. Про це в своїй статті для ZN.UA пише оглядач Марина Оксамитна.

Згідно постанові Кабміну України, розмір президентської стипендії склав 700 грн, що на 30 грн менше за звичайну академічну стипендію і майже на 2,5 тис. менше, ніж вона могла бути, якби уряд не відмінив прийнятий раніше коефіцієнт нарахування.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України спробувало заспокоїти громадськість і розмістило на своєму сайті інформацію про те, що вже розроблено проект постанови Кабміну України про значне збільшення розмірів стипендій. Для врегулювання ситуації призерів міжнародних олімпіад запросив на зустріч сам міністр освіти Дмитро Табачник, проте згодом зустріч була скасована.

А переможців всеукраїнських олімпіад і Всеукраїнського конкурсу науково-дослідних робіт Малої академії наук запросили на зустріч до зали засідань вченої ради Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" (КПІ). Правда, відбулася вона без участі міністра. Але був і приємний момент – на цих зборах молоді вручили довгоочікувані банківські картки з першою президентською стипендією.

"Нам сказали, що в кожного на рахунку є певна сума. Вона нарахована не в повному об'ємі, бо зараз перед виборами грошей немає. Але потім нам все повернуть. До того ж не підписано ще проект постанови про збільшення розмірів стипендії. Тому гроші, що залишилися, почнуть нараховувати десь у грудні", – розповів один з учасників зустрічі.

Але при першому ж поході до банкомату щасливих переможців всеукраїнських олімпіад і конкурсу МАН очікував ще один неприємний сюрприз: на картковий рахунок кожного було нараховано всього лише 394 грн – і це за два місяці.

Проте і це не все. На початку навчального року номінанти на президентську стипендію – переможці всеукраїнських олімпіад отримали в своїх університетах, як і звичайні студенти, банківські картки, на які їм нараховували щомісячно 730 грн академічної стипендії. Проте перед отриманням президентської "олімпійців" попросили здати ці картки. А у випадку, якщо вони вже знімали звідти якісь суми, зобов'язали повернути державі борг. Таким чином, переможці всеукраїнських олімпіад отримали по 394 грн до грудня і залишилися ще у боргу перед державою.

Переможців міжнародних олімпіад це поки що не торкнулося. Вони отримують академічну стипендію разом з іншими студентами. Але бояться її витрачати, оскільки у будь-який момент від них можуть вимагати повернути гроші.

стипендія, студент, виплати, президент