Відбувся брифінг Міністра освіти і науки на тему «Реалізація державних стандартів у новостворених підручниках»

Новини освіти в Україні

Сьогодні у МОН відбувся брифінг Міністра освіти і науки України Дмитра Табачника на тему: «Реалізація державних стандартів у новостворених підручниках».
Звертаючись до представників засобів масової інформації, Міністр освіти і науки Дмитро Табачник першочергово зазначив, що «Міністерством освіти і науки проведена системна робота з оновлення змісту освіти».
Зокрема, Міністр поінформував про основні новації нового Державного стандарту, що упроваджуватиметься у базову повну загальну середню освіту, починаючи з нового навчального року.
«По-перше, це вивчення іноземної мови з 1-го класу, по-друге, це обов’язкове запровадження у 5-х класах другої іноземної мови, а також – вивчення інформатики з 2-го класу», – розповів Міністр, зазначивши, що нові навчальні програми, які містять нові Державні стандарти для загальноосвітніх навчальних закладів створені з урахуванням європейської практики. – При створенні навчальної програми «Сходинки до інформатики» використані рекомендації ЮНЕСКО. Цей курс розглядається як необхідний інструмент, який у сучасному інформаційному суспільстві сприятиме більш успішному навчанню учнів, усебічному розвитку дитини шкільного віку».
Рекомендаціям західних фахівців (зокрема Комітету з мовної політики Ради Європи) відповідає й нове покоління підручників з іноземних мов, що є дуже актуальним, враховуючи їх обов’язкове вивчення.
Водночас, за словами Міністра, нові підручники принципово відрізняються від своїх минулорічних попередників – зокрема, підвищеною якістю видруку та забезпеченням навчально-методичними комплектами.
Окрім того, як зазначив Дмитро Табачник, цьогоріч підвищилася не лише якість підручників – а й суттєво збільшилася їхня кількість. «Завдяки збільшенню Урядом України у Державному бюджеті коштів на видання навчальної літератури ми вперше за останні роки зможемо забезпечити створення, видрук і доставку до середніх шкіл понад 13 млн шкільних підручників», – поінформував Міністр.
За його словами, за останні 2 роки створено та видруковано весь комплект підручників для 1-2-х класів; у 2013-му створені підручники для 5-го класу (103 назви, які виграли конкурс з-поміж 5 тис. учасників) і вже зараз розпочинається випереджальний друк на наступний рік підручників для 3-го класу.
«Загальний обсяг фінансування програми видання навчальної шкільної літератури у цьому році – 243 млн грн», – сказав Дмитро Табачник.
«Звертаю вашу увагу, що вперше за роки незалежності України підручники для учнів 2 класу доставлено до обласних книжкових баз завчасно у травні місяці; станом на 30 липня до обласних управлінь освіти і науки надійшло близько 5 млн підручників 5-го класу – це понад 75% загального тиражу. Щодня до регіонів доставляється 350 – 420 тис. підручників, а це означає, що у першій декаді серпня повністю нові підручники надійдуть до навчальних закладів», – зазначив Міністр та підкреслив, що Міністерство щоденно проводить моніторинг доставки підручників до загальноосвітніх навчальних закладів.
Дмитро Табачник також розповів про деякі інновації, пов’язані з видруком підручників цього року – зокрема, про збільшений тираж підручників (букварів, абеток, підручників для 1 та 2-го класів) шрифтом Брайля для слабозорих та незрячих дітей та їхню адаптацію до потреб та можливостей учнів (підвищення практичності підручників, зменшення розміру палітурки тощо). За словами Міністра, починаючи з наступного року, такі підручники друкуватимуться на вітчизняному обладнанні, яке на сьогодні вже завезено в Україну; водночас тираж підручників для дітей з особливими потребами з часом лише збільшуватиметься.
Дмитро Табачник підкреслив, що Міністерство освіти і науки повністю задовольнило усі побажання регіональних органів управління освітою щодо змісту підручників (а це є головною умовою державного замовлення) – це стосується, у першу чергу, кількості примірників мовами національних меншин. Окрім того, Міністр наголосив, що «значна увага у цьому році приділена художньому оформленню підручників і дотриманню санітарно-гігієнічних умов, які спрямовано на профілактику захворювань органів зору та опорно-рухового апарату».
«У цьому році друк усіх підручників створено з випередженням як графіку, так і кількості, – сумарний тираж усіх примірників складає близько 120% від загальної кількості учнів», – підсумував Міністр.

Брифінг «Реалізація державних стандартів у новостворених підручниках»