Інклюзивна освіта в Україні потребує розвитку

Новини освіти в Україні

Уповноважений Президента України з прав дитини приділяє постійну увагу запровадженню та розвитку в Україні інклюзивної освіти для дітей з особливими потребами. Про це йдеться у звіті Уповноваженого Президента Юрія Павленка, представленому Главі держави.
У документі зазначається, що на виконання доручення Президента від 30 серпня 2012 року у Державному бюджеті 2013 року в 2,5 рази (до 48 млн грн) збільшено обсяги видатків на освіту дітей з особливими потребами у загальноосвітніх навчальних закладах, що створює відповідні умови для відкриття інклюзивних класів у загальноосвітніх школах та інклюзивних груп в дошкільних закладах.
Також, зазначається у звіті, у Державному бюджеті України на 2013 рік передбачено 10 млн грн на видання підручників і посібників для учнів з особливими освітніми потребами, в тому числі виготовленими шрифтом Брайля.
Разом з тим, уповноважений президента з прав дитини констатує наявність комплексу системних проблем в цій сфері та необхідність активізації діяльності центральних та місцевих органів влади з реального забезпечення права дитини з особливими потребами, дитини-інваліда на якісну, доступну освіту.
«Розвиток інклюзивної освіти обумовлює необхідність тісної професійної співпраці педагогічних, медичних, соціальних працівників в інтересах конкретної дитини. Проте, не розроблено міжгалузевих нормативних актів з питань цієї співпраці», - зазначив Юрій Павленко.
За його словами, відчувається гостра нестача роз'яснювальної роботи з громадою, педагогічною та медичною громадськістю.
«З-поміж інших, потребує вирішення проблема несприйняття інклюзивного навчання батьками як здорових дітей, так і дітей з інвалідністю, готовність педагогів до сприйняття таких дітей так само є проблематичною, і це все гальмує процес відкриття нових інклюзивних класів. Батьки дітей з інвалідністю часто натикаються на невмотивовані, на їх погляд, відмови у зарахуванні дітей до навчальних закладів, в тому числі і дошкільних», - зазначив Ю.Павленко.
Крім того, йдеться у звіті Уповноваженого Президента, необхідно визначити, дитина з якими саме потребами може навчатись в загальноосвітній школі за інклюзивною програмою.
«Розвиток інклюзивної освіти природно обумовлює удосконалення діяльності спеціальних шкіл та реорганізацію інтернатних закладів, що в результаті розширить можливості як спеціальних, так і загальноосвітніх шкіл, змінить практику співпраці педагогів з батьками та дітьми», - наголосив Ю.Павленко.

Інклюзивна освіта